A A A K K K
для людей з обмеженими можливостями
Великокардашинський старостинський округ
Голопристанська громада Херсонська область

Історична довідка

Село отримало свою назву від татарського слова Кардасин, в перекладі на українську означає "округ". Безпосередньо назва села йде від назви Кардашинського (Кардасинського) лиману. Майже немає сумнівів, що цей лиман є залишком Дніпровського лиману, в час Геродота простягнутого близько до місцеположення нинішнього Херсона.
Село виникло на місці численних хуторів, які спочатку носили назву Кардашинські (Кардасинські). Лише з другої половини XIX ст. починають розрізнюватись хутори Малий Кардашин, які були ближче до с. Кардашинка, й ті, що були далі під назвою Великий Кардашин.
В списку населених пунктів Дніпровського повіту Олешківської волості за 5 липня 1922 р. позначений хутір Великий Кардашин з хуторами Рубани, а вже в 1923 році хутір стає селом і мабуть тоді ж назва його змінилась на Велику Кардашинку, що відображено в адміністративно-територіальному поділі Херсонського округу на 1 липня 1926 року.
Хутори виникли у зв'язку з тим, що біля с. Кардашинка, яке виникло першим, були гори піску, які пересувались від вітру, і селяни повинні були займатись сільськогосподарською працею на придатних для цього землях на розтані 15-26 верстів від села. Тому під час літніх сільськогосподарських робіт власники подібних ділянок повинні були жити в літніх таборах, а з часом засновують хутори.
Другою причиною виникнення численних хуторів було збільшення населення головним чином через переселення з інших земель, оскільки було багато земель, які не були на поточному обліку держави. Лише в 1837 році ця земля була обревізована і поділена на ревізькі (селянські чоловічі) душі. І подальше переселення людей зі сторони автоматично вело до зменшення душового поділу селян.
Хутори виникли мабуть зі збільшенням мешканців с.Кардашинка, що почало відбуватися з 1783 року, часу приєднання до складу Російської Імперії Кримського ханства і ліквідації безпосередньої загрози військових дій у цій місцевості.
Час заснування можна віднести до осені, оскільки хутори виникали там, де замість літніх сільськогосподарських таборів створювались постійні місця проживання населення, що за звичаєм відбувалося восени.

 

            
ХЕРСОНСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ
ДЕРЖАВНИЙ АРХІВ ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

 вул. Радянська, 3, м. Херсон, 73003, Україна



   № 05-3/136
   Ініціативна інформація до 225-річчя 
   с. Велика Кардашинка 
   Голопристанського району
   Архівний відділ Голопристанської районної 
   державної адміністрації м. Гола Пристань
   Херсонська область 


 
Село Велика Кардашинка було засновано близько 1785 року кріпаками-втікачами.    У  1796 р. тут проживали 153 ревізькі душі. 
Чимало археологічних пам'яток свідчить про давнє минуле території Великої Кардашинки. Тут була виявлена майстерня крем'яних виробів, що за  припущенням відносяться до епохи неоліту (VІ-ІП тис. до н. є.). До епохи пізньої    бронзи відносяться залишки поселень та скарби ливарних форм і бронзових речей. Більш пізньою знахідкою є бронзовий шолом V ст. до н. є., що відноситься до   скіфського часу. 
У 1898 році у селі була збудована Покровська церква: "кам'яна, самого  простого стилю". У документах архівного фонду Церкви Дніпровського повіту  Таврійської губернії зберігається метрична книга Покровської церкви за 1907 рік.    Цього року у селі народилося 87 чоловік, вінчалося 16 пар, померло 46 чоловік. 
1922 року повітовою комісією по вилученню церковних цінностей було описано і  вилучено майно Покровської церкви. Серед описаного майна, крім срібних речей -      лампад, напрестольних хрестів, хреста з розп'яттям, потирів, дискосів, дарохранительниці, кадила, риз із срібним шиттям, було описано навіть предмети      побутового ужитку (рядна, рушники, хустки, відра, кружки), усього - 132 позиції.    У документах архівного фонду Дніпровський повітовий відділ управління  зберігається розписка членів церковно-приходської ради села Велика Кардашинка Алешківської волості від 01 травня 1922 року, яку підписали голова ради священик    Лисогоров Дмитрій Якович, псаломщик Ланкевич Давид Аверянович, церковний староста Скакун Пилип Афанасійович та інші про те, що необхідні для богослужіння речі  зобов'язуються їх повернути Олешківській волосній комісії по вилученню церковних    цінностей через три тижні або виплатити їх вартість сріблом. 
Станом на 1923 рік у Великій Кардашинці мешкало 1314 чол., з них 736 жінок і    578 чоловіків. У селі було 347 дворів із 500 будівлями. Водою село постачалося із    колодязів, яких нараховували біля 300. У селян було 12 пасік із 60 вуликами, з      них - 56 рамочних; 7 вітряків, 2 механічні вітряки, 3 маслобійні та 1 кузня. 
Діяла також трудова школа 1-го ступеня із сільськогосподарським нахилом, яка мала спеціально збудоване приміщення із 2 класних кімнат, учительської, квартири сторожа і коридору. У 1925 році тут навчалося 42 хлопчики і 6 дівчаток. 
Під час розкуркулення багато мешканців села значаться у списках куркулів, серед них Прокопенко Прохор Пилипович, Райко Терентій Леонтійович, Лебідь Мотря Пилипівна. 
У 1930 році із селом злилися Кардашинські хутори. 
18 вересня 1941 року село було окуповане німецько-фашистськими загарбниками. Звільнене Військами Червоної Армії 03 листопада 1943 року. На фронтах Великої  Вітчизняної війни воювало 193 жителі села, з них 75 чоловік загинуло, 118 -   нагороджені орденами і медалями. За мужність і героїзм під час форсування Дніпра    у районі м. Кременчука у вересні 1943 року уродженецю села В. П. Прокопенко було    присвоєно високе звання Героя Радянського Союзу. 
У 1954 році у зв'язку із укрупненням колгоспів було об'єднано  Великокардашинську, Малокардашинську і Кардашинську селищні ради у одну -   Кардашинську із центром у с. Велика Кардашинка. Село у різні роки мало різне  адміністративне підпорядкування. З 1920 р.- відносилося до Дніпровського повіту  Миколаївської губернії, з. 1922 р.- до Голопристанського району Херсонського  округу, з 1937 р.- до Голопристанського району Миколаївської області, з- 1944  року-до Голопристанського району Херсонської області. 
У 1967 році було повністю закінчено електрифікацію села. За післявоєнні роки у Великій Кардашинці було побудовано восьмирічну школу, крамницю, двоповерховий будинок контори колгоспу, електротеплиці, механізовану тваринницьку ферму,  овочесховище, бібліотеку, автогараж і 170 житлових будинків. 

З документами, що розповідають про історію села Велика Кардашинка можна  ознайомитись у читальному залі архіву. Це документи таких фондів: 

Ф.259 Церкви Дніпровського повіту Таврійської губернії, метрична книга про народження, шлюб та смерть прихожан Покровської церкви с. Велика Кардашинка. 
Ф.Р-435 Херсонське окружне статистичне бюро (1923-1930 рр.), опис  Великокардашинської трудової школи, перелік промислових об'єктів села. Ф.Р-440      Херсонський окружний фінансовий відділ (1921-1930 рр.), списки експертників с.  Велика Кардашинка. 
Ф.Р-881 Виконавчий комітет Голопристанської районної ради (1923-1927, 1943-1982 
Ф.Р-1479 Обласна надзвичайна комісія по розслідуванню злочинів німецько-  фашистських загарбників на території Херсонської області (1944-1945, 1967 рр.). 
Ф.Р-1858 Дніпровський повітовий підвідділ записів актів громадського стану. 
Ф.Р-1979 Виконавчий комітет Херсонської обласної ради (1944-1991 рр.), матеріали про утворення Великокардашинської сільради. 
  
Директор державного архіву    В.Ф.Боровик
Лопушинська 22-56-71

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора